zobacz całą galerię »

Częstochowska AmperA gra od 2012 roku. Zaczynała debiutancką płytą "Trip", potem rejestrowała koncertowe DVD, teraz pokazała światu swój drugi krążek "4strony". Udowadniając, że poszerza nie tylko dyskografię, ale też krąg fanów i przyjaciół - najlepszym tego dowodem, była frekwencja na piątkowym koncercie promującym nowiutkie wydawnictwo.

 

A skoro to promocja nowej płyty - nie mogło zabraknąć utworów ukazujących "4strony" muzyki zespołu. Na szczególną uwagę zasługuje tu kawałek "Hej to ja!", otwierający płytę. Nie jest to nowość. Klip -manifest do tej piosenki powstał niemal dwa lata temu. Bezpośrednią inspiracją do jego stworzenia były wydarzeniarozgrywające się na kijowskim Majdanie. Autorem teledysku jest zaś Paweł Maślona, który być może jesienią podejmie się realizacji kolejnego teledysku częstochowskiej grupy - "Chudy".

Co jeszcze warto wyróżnić na "4stronach"? Na pewno "Gdzie jest Twój dom?", "Gdzieś tam są zachody słońca..." czy "Lecę jak ptak". Ostatnią z tych piosenek wokalista zespołu - Kuba "Qba" Bociąga śpiewa razem z Iwoną Chołuj, aktorką Teatru im. Mickiewicza. Artystka także pojawiła się na scenie "Stacherczaka". Obok wspomnianej piosenki, zaśpiewała też utwory "Będę z Tobą" i "Do kołyski".

I tu trzeba zaznaczyć, że AmperA w programie swoich koncertów chętnie sięga po covery - od Dżemu, po Pink Floyd czy The Doors. W przypadku tego ostatniego zespołu warto przyznać, że częstochowskie wersje jego przebojów "Break on Through" czy "Light My Fire" są znakomite - klimatyczne, energetyczne, zanurzone w piasku i kurzu Kalifornii. 

I takich kompozycji z duszą i pazurem trzeba życzyć zespołowi na dalsze lata grania. AmperA jest na dobrej drodze - pełnej pasji i potencjału , ale ten ładunek trzeba mądrze wykorzystać. Przed grupą czerwcowy koncert na dużej scenie Częstochowskiego Festiwalu Kultury Niezależnej "Frytka Off", może będzie to dobry impuls, by wyjść ze swoją muzyką dalej. 

 źródło:www.czestochowa.wyborcza.pl »